دکتر حسن روحانی برد

خبری اخبار سیاست اجتماعی اقتصاد ایران

محل تبلیغات شما
روحانی برد... علی برکت الله | تکرار کردیم؛ «امید»، «اعتماد»، «اعتدال»، تکرار می‌کنیم به عقب برنمی‌گردیم | تکرار کردیم؛ «امید»، «اعتماد»، «اعتدال»، تکرار می‌کنیم به عقب برنمی‌گردیمتکرار کردیم؛ «امید»، «اعتماد»، «اعتدال»، تکرار می‌کنیم، «امید»...
http://s6.picofile.com/file/8235847226/Edamehmatlab.gif
روحانی برد... علی برکت الله
--------
"علی برکت الله" ؛ این خلاصه آن چیزی است که روز 29 اردیبهشت بر ایران گذشت  و برکت خدا بر این کشور نازل شد  تا مردم حماسه را تکرار کنند و روحانی را برای دومین بار به عنوان رئیس جمهور خویش، برگزینند.
روحانی برد... علی برکت الله
در این باره نکات زیر قابل توجه است:
1 - روحانی در حالی با رأ یی بیش از دوره قبلش رئیس جمهور شد که در تاریخ جمهوری اسلامی، هیچ کاندیدایی به اندازه او مورد هجمه و تخریب قرار نگرفته بود. دلواپسان دستکم از یک سال پیش تمام تلاش شان را برای تحقق پروژه "روحانی اولین رئیس جمهور یک دوره ای" به کار بردند و در این مسیر از هیچ کاری، حتی غیر اخلاقی و غیر قانونی فروگذار نکردند. او نه از میان خرابه های به جای مانده از دولت قبل که از بین توفان بی امان تخریب های رقیبان به سلامت عبور کرد و نشان داد که دروغ هایی مانند 4 درصدی ها، ساخته و پرداخته اذهانی بود که برای رسیدن به قدرت، حاضر به هر کاری بودند.
2 - مردم ایران نشان دادند که قدرشناس هستند. آنها هر چند مشکلات متعدد موجود را با تمام وجود لمس می کنند ولی این را هم می دانند که روحانی و همکارانش در طول نزدیک به چهار سال گذشته تمام تلاش شان را کردند و کشور را از بحرانی که گرفتارش بود، نجات دادند: قطعنامه های ششگانه شورای امنیت علیه ایران را لغو کردند، تورم لجام گسیخته را از 50 درصد به زیر 10 درصد رساندند، برای اولین بار صادرات ایران را از واردات پیش انداختند، میلیاردها دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کردند، سالانه 700 هزار شغل ایجاد کردند، روابط خارجی را بهبود بخشیدند، نظام درمان را متحول کردند و ... .
مردم ایران ، همه این ها را دیدند و ثابت کردند که قدر شناس هستند و اگر به وجود مشکلات انتقاد دارند، خدمت ها و کارکردها را نیز می بینند و قدر می دانند. داشتن ملتی چنین قدرشناس نعمتی بزرگ است.
3 - مردم ایران با رأی خود نشان دادند که از بلوغ سیاسی بالایی برخوردارند. ستاد رقیب روحانی به مردم وعده پول داده بود که در همه دنیا بسیار فریبنده و جذاب است ولی در این ترفند در ایران نگرفت. این نشانه خوبی است. حتی در بسیاری از روستاها و شهرهای کوچک و مناطق محروم، این روحانی بود که بیشترین رأی را آورد و نه رقیبی که قرار بود بین آنها پول توزیع کند.
4 - روحانی با رأی بسیار بالایی که آورد، نه تنها یک رئیس جمهور محبوب است بلکه رئیس جمهوری است که سطح انتطارات از او بسیار بالا رفته است، مطالباتی که همه از جنس اقتصاد نیستند و سیاست و اجتماع را نیز در برمی گیرند.
5 - نظام خوشحال است چرا که یک مشارکت خارق العاده را در کارنامه اش ثبت کرده است. روحانی، اصلاح طلبان و اعتدالگرایان خوشحال اند که با رأیی بالاتر از قبل دولت را در دست می گیرند و مخالفان دولت نیز طبیعتاً به سبد رأی خود می بالند؛ هر چند که در یک تحلیل ژرف تر، همه رأی دهندگان به رئیسی، رأی گفتمانی نداده اند و بخشی درگیر وعده افزایش یارانه بوده اند.
6 - دولت روحانی در 4 سال گذشته اثبات کرده است که حقوق اقلیت را به رسمیت می شناسد و از همین رهگذر است که اقلیت سیاسی در همه عمر دولت، توانسته است بیشترین حملات رسانه ای را متوجه دولت کند و مصون از هر گونه تعرض باشد.
از روحانی در دوره جدید ریاست جمهوری اش انتظار می رود در عین پایبندی به حقوق اقلیت، با قدرت و شجاعت بیشتری از حقوق اکثریت دفاع و مطالبات آنها را در ساختار قدرت نمایندگی کند. نمی شود که اکثریت حقوق اقلیت را پاس بدارد ولی اقلیت، به حد خود قانع نباشد و بخواهد خود را تحمیل کند.
7 - فارغ از نتیجه، آنچه ایران امروز بدان نیاز دارد، همدلی و همکاری برای پیشرفت است. دنیا در حال پیشرفت است، همسایه ها در پیست رقابت قرار گرفته اند و پیش می روند و نباید ایران از قافله عقب بماند. همکاری با روحانی، اینک وظیفه ای ملی است.
این پیروزی بر همه مبارک باد.

تکرار کردیم؛ «امید»، «اعتماد»، «اعتدال»، تکرار می‌کنیم به عقب برنمی‌گردیم
--------

انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید و حسن روحانی بازهم به عنوان رییس جمهور انتخاب شد. تمام مخالفان حسن روحانی در انتخاب دوازدهم به صحنه آمدند تا روحانی تبدیل به اولین رییس جمهور ایران شود اما نشد و رییس جمهور روحانی در اردیبهشت 96 دوباره تکرار شد.
سوالی که در این میان مطرح می‌شود این معناست که با وجود تمام تلاش‌های رقیب حسن روحانی چگونه توانست با این رای بازهم به کرسی ریاست جمهوری تکیه بزند.
امید
بعد از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در سال 92 ، امید به فردایی بهتر در جامعه شکل گرفت و حتی برخی از مردم احساس می‌کردند آسمان آن روزهای ایران با سال‌های قبل فرق می‌کند و آبی تر است.
مردم با دولت روحانی به ویژه در دوران پسابرجام به فردایی بهتر فکر می‌کردند. آنها با رای خود به حامیان دولت در دو انتخابات مجلس دهم و خبرگان پنجم در سال 94 به خوبی نشان دادند که حامی روحانی هستند.
همین امید باعث شد تا آنها در اردیبهشت 96 با تمام بداخلاقی‌های سیاسی و البته اخلاقی بازهم به حسن روحانی رای بدهند. مردم می‌دانستند اگر به فردی به غیر از روحانی رای بدهند برجام دولت یازدهم به سرانجام مطلوبی نخواهد رسید. به بن بست رسیدن برجام هم یعنی برگشت تحریم‌ها و مشکلاتی که در 8 سال احمدی نژاد با آن درگیر بودند.
مردم ایران امید دارند در 4 سال دوم حسن روحانی میوه‌های برجام را بچینند. برخی درخت‌ها بعد از 4 سال میوه می‌دهند.
تکرار کردیم؛ «امید»، «اعتماد»، «اعتدال»، تکرار می‌کنیم، «امید»...
اعتماد
رای گسترده مردم به حسن روحانی نشان داد که مردم به او و حامیانش به ویژه رییس دولت اصلاحات، سید حسن خمینی، ناطق نوری، علی لاریجانی و البته آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اعتماد کامل دارند. مردم ایران از خرداد 92، اسفند 94 خاطره خوبی دارند و  در اردیبهشت 96 هم این خاطره خوب را تکرار کردند.
اعتماد متقابل بین رهبران یک جامعه و مردم، مهم ترین دستاورد جریان اعتدال برای کشور است. مردم می‌دانند که رهبرانشان در جریان اعتدال به دنبال منافع ملی هستند و منافع ملی را فدای مصالح جناحی نمی‌کنند.
اعتدال
مردم در دوران حسن روحانی طعم شیرین آرامش را چشیدند. در سال 92 رای مردم گفتمان اعتدال را به کشور هدیه کرد. اعتدال جای افراط را گرفت. تندروی مردم را خسته کرده بودند. جامعه ایرانی به دنبال گفتمانی بود که آرامش را به کشور هدیه کند. حسن روحانی توانست گفتمان اعتدال را در کشور نهادینه کند. امروز تمام سیاستمدارانی که معروف به میانه‌روی در کشور هستند زیر یک چتر جمع شده‌اند و در برابر تندروی ایستاده‌اند.
مردم در روز جمعه نشان دادند گفتمان اعتدال را به تندروی ترجیح می‌دهند. گفتمانی که می‌تواند در سال 1400 هم تکرار شود. شاید با اسحاق جهانگیری.
بیم
در کنار سه دلیل بالا مردم ایران از بیم ورود کسانی که کشور را به دوران محمود احمدی نژاد به عقب برگردانند به حسن روحانی رای دادند. مردم به خوبی در جریان مناظره‌های انتخاباتی مشاهده کردند که رقبای روحانی به شدت شبیه محمود احمدی نژاد هستند. آنها هم بی‌اخلاق بودند و هم بی‌برنامه. آنها آمده بودند با شعارهای کلی و وعده‌های یارانه‌ای رای مردم را به خود اختصاص دهند.
آنها تصور می‌کردند مردم دوران احمدی نژاد را فراموش کرده‌اند و بازهم به شعارها و وعده‌های عوام فریبانه روی آوردند.
مردم از ترس تندروی بازهم به روحانی رای دادند. برخی از این بی‌اخلاقی‌ها به اندازه‌ای بود که رییس جمهور روحانی خطاب به رقبای خود گفت:« چجورى آب و صابون بیاریم رویتان را بشوریم؟»
مردم در روز جمعه تکرار کردند «امید»، «اعتماد»، «اعتدال» و البته «بیم» تکرار می‌کنیم، «امید»...

 نکته از نخستین نطق تلویزیونی روحانی پس از پیروزی/ هم رییس «جمهور» هم وکیل مردم
--------
نخستین پیام تلویزیونی حسن روحانی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری و با آرایی افزون بر سال 1392که ساعت 6 بعد از ظهر شنبه پخش شد، از یک روحانی صریح تر و جدی تر خبر می دهد.
مهم ترین نقاط یا نکات نخستین پیام در جایگاه جدید را می توان در این فقرات برشمرد:
نخست این که او پیام زنده و مستقیم فرستاد. در دفتر خود نشست و مثل یک رییس جمهور مقتدر با مردم سخن گفت. منتظر تماس خبرنگار صدا و سیما نماند یا بیان نظرات خود را به نشست خبری موکول نکرد. بدین ترتیب مجال سانسور را از دستگاه شهره به سانسور سلب کرد.
دوم: روحانی از رییس جمهوری اسبق ایران با نام و نام خانوادگی اصلی وسجلی که آحاد مردم از آن برخوردارند و نه تعبیر «رییس دولت اصلاحات» یاد کرد. (ما البته هنوز نمی دانیم می توانیم با وجود پخش از دو شبکه سیما بنویسیم یا اگر بنویسیم مشمول ممیزی می شود).
او این نام را که بی شک در ترغیب و تهییج کثیری از رای دهندگان مؤثر بوده اما به تنهایی به کار نبرد. مانند چهار سال قبل از هاشمی رفسنجانی هم یاد کرد و این بار با افسوس و دریغ که در میان ما نیست و آن گاه نوبت به رییس جمهور اصلاحات رسید و سپس از ناطق نوری و سید حسن خمینی واسحاق جهانگیری هم به نیکی یاد کرد و نیز خانواده های شهید مطهری و شهید بهشتی. از دیگران نیز اما از اینان نام برد.
سوم: حسن روحانی اما از رقیبان یاد نکرد و البته چگونه آن سه را بستاید در حالی که در برابر دیدگان ایرانیان هر چه بر زبان شان آمد  گفتند و سره را با ناسره آمیختند و بارها و بارها او را متهم به دروغ کردند. میر سلیم البته کمتر اما باقر قالیباف کاری کرد و سخنانی چنان سخیف بر زبان آورد که بعید است زین پس بتواند در چشم روحانی نگاه کند. آن همه پرده دری اما آیا برای آن بود که صحنه را ترک کند؟!
ابراهیم رییسی نیز روحانی را انگار به چشم متهمی می دید که انگار بار همه فقر و بیکاری بر دوش اوست و چنان روحانی را به خشم و غضب آورد که ناچار شد در حضور و غیاب بر او بتازد.
 روحانی از رقیبان یاد نکرد و اگر می خواست هاشمی طبا را مستثنا سازد شاید نام نبردن از ابراهیم رییسی و باقر قالیباف و مصطفی میرسلیم بیشتر توی چشم می زد.
چهارم: روحانی از صدا و سیما هم تشکر نکرد. سهل است که از این رسانه سخت شاکی است.
از رسانه های همگانی و اجتماعی اما تشکر کرد. او بنا دارد صدا و سیمای جمهوری اسلامی را از شکل تریبون رقیبان خارج سازد.
چنان که در یادداشت قبلی هم آمد صدا وسیما اگر چه در مناظره ها و آن هم به صورت شکلی و در نوع اجرای مجری و تخصیص وقت بی طرف می نمود و تازه این بی طرفی در قالب سؤالات جلو نداشت اما از برنامه های دیگر پیدا بود دوست ندارند روحانی بماند یا دست کم در بخشی از مخاطبان این احساس درمی گرفت. با این اوصاف به نظر می رسد حسن روحانی در این دوره با صدا و سیما صریح تر خواهد بود.
پنجم: روحانی تفسیر همه پرسی از انتخابات را اگر نه مستقیما که با اشاره تکرار کرد. آنجا که گفت: «شما به همه آنها که ما را به بازگشت به گذشته و توقف در شرایط فعلی می خواندند نه گفتید و زمانه را به جلو راندید.»
ششم: او برای اولین بار از رییس جمهوری با عنوان رییس «همه جمهور» و « وکیل ملت» یاد کرد. یعنی من رییس اداره تدارکات نیستم که تنها تأمین آب و نان و گوشت مردم و نهادهای دیگر بر عهده ام باشد. از «رییس دولت» هم فراتر رفت و بر «رییس جمهور» بودن تأکید ورزید.
در عین حال بر این موضع توقف نکرد و خود را نماینده مطالبات مردم دانست. به عبارت دیگر نمی خواهد مساوی و مساوق با کل ساختار قدرت شناخته شود بلکه انگار به وکالت از جانب آنان به ساختار راه یافته است.
هفتم: اعلام پای بندی به برنامه ارایه شده در انتخابات را هنگامی می توانیم مهم و جدی بدانیم که به یاد آوریم عنوان این برنامه «آزادی و امنیت، آرامش و پیشرفت» است.
او دوباره تکرار نکرد اما می توان بخشی از مقدمه را ذیل عنوان «دوباره ایران» بی هیچ توضیح و حاشیه ای نقل کرد:
«اگر چه انتخابات برگزار می شود اما نهادهایی بیرون از دایره پاسخ گویی وجود دارند. دولت و مجلس با ساز وکار انتخابات اداره می شوند و بقیه ارکان نظیر رهبری و قوه قضاییه نیز غیر مستقیم منتخب مردم هستند. اما نهادهایی وجود دارند که در قبال عملکرد خود پاسخ گو نیستند.
بنیادهای اقتصادی ، شرکت های متعلق به نهاد های مذهبی و دستگاه هایی متعلق به نهادهای عمومی غیر دولتی هستند که پاسخ گوی اعمال خود نیستند و برخی حتی مالیات هم نمی دهند. رسیدن به توسعه و حل بسیاری از مشکلات نیازمند پاسخ گویی همگان در برابر قانون است.»
جان کلام این که روحانی این بار می خواهد نه تنها رییس دولت و رییس قوه اجرایی که رییس «جمهور»باشد.
نگاهی به متن سوگند نامه رییس جمهوری در قانون اساسی هم نشان می دهد اگر قرار بود تنها رییس دولت باشد ادای این همه سوگند در حوزه های خارج از حوزه دولت نامرتبط بود.

منبع:وب سایت تحلیلی خبری|www.Asriran.com
منبع:وب سایت چند منظوره مبتکران|www.Mobtakeran1.ir

این رمزینه را با دوربین گوشیتان اسکن کنید و این مطلب را در موبایلتان مشاهده کنید

جهت دانلود نرم افزار بارکد و کیوآرکد خوان بر روی اینجا کلیک کیند

این رمزینه را با دوربین گوشیتان اسکن کنید و این مطلب را در موبایلتان ببینید .

اشتراک گذاری مطلب :

نظرات

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.