اسکرول بار

نا گفته هایی از زندگی استیون هاوکینگ

علمی علما و بزرگان نجوم

کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
نا گفته هایی از زندگی استیون هاوکینگ
http://digiato.com/wp-content/uploads/2018/03/stephen-hawking-1.jpg
http://s6.picofile.com/file/8235847226/Edamehmatlab.gif

حتی اگر چندان هم پیگیر مطالب تخصصی در زمینه فیزیک نباشید، احتمالاً نام پروفسور استیون هاوکینگ را شنیده اید؛ فیزیکدان مشهوری که امروز در سن 76 سالگی در گذشت. از آثار مشهور او می توان به «تاریخچه مختصر زمان» اشاره کرد که یکی از پر خواننده ترین کتاب های حوزه کیهان شناسی است. هاوکینگ در این کتاب به نحوه ایجاد جهان هستی پرداخته است.

در مورد استیون هاوکینگ موضوعات عجیب بسیاری وجود دارد؛ او علی رغم تمام دستاوردهایی که در حوزه علم فیزیک داشته، موفق نشده جایزه نوبل را کسب کند. علاوه بر این روز تولدش در 8 ژانویه سال 1942، مصادف با سیصدمین سال فوت گالیله، دانشمند و مخترع ایتالیایی بوده. در ادامه قصد داریم به 10 مورد از ناگفته های زندگی استیون هاوکینگ بپردازیم که پیش از این کمتر به آنها پرداخته شده و ممکن است برخی از آنها شما را متعجب کند.

10- نمرات متوسطی در مدرسه کسب می کرد

امروزه هاوکینگ را به عنوان شخصی می شناسیم که تئوری های پیچیده او حتی برای افراد غیر متخصص به سختی قابل درک است. به همین دلیل عجیب به نظر می رسد که این نابغه چطور در مدرسه عملکرد درخشانی نداشته. در واقع باید گفت زمانی که او 9 سال داشته، نمراتش در میان ضعیف ترین ها در سطح کلاس بوده و البته کمی تلاش بیشتر در نهایت منجر شده که بتواند نمرات خود را تا حد متوسط کلاس بهبود دهد.

علی رغم این موضوع، استیون اما از همان سنین پایین در مورد نحوه کارکرد همه چیز کنجکاو بود و در بین اطرافیان به عنوان فردی شناخته می شد که قطعات ساعت ها و رادیو ها را از هم جدا می کرد. با این حال در زمینه باز گرداندن آنها به شکل اول چندان مهارت نداشت و به این ترتیب معمولاً آنها را از کار می انداخت.

علی رغم تمام نمرات متوسطی که کسب می کرد، ولی هم سن و سالان او و معلمانش آینده نبوغ آمیزی را برای او پیش بینی می کردند. دلیل این ادعا هم اسم مستعاری بود که استیون را با آن صدا می کردند: «اینشتین».

نمرات متوسط او زمانی برایش مشکل ساز شد که پدرش تلاش کرد او را به دانشگاه آکسفورد بفرستد. پدر بدون دریافت بورسیه، برای فرستادن استیون به دانشگاه پول کافی را در اختیار نداشت. ولی در نهایت بخت با استیون یار بود؛ وقتی که برای بورسیه امتحان داد، با نمرات بالای فیزیک همه را شگفت زده کرد.

9- از زیست شناسی نفرت داشت

علی رغم اینکه «فرانک»، پدر استیون مایل بود پسرش در رشته پزشکی تحصیل کند، ولی این نابغه علاقه زیادی به ریاضی نشان می داد. در کنار این علاقه، او هیچ اهمیتی برای زیست شناسی قائل نبود، زیرا اعتقاد داشت این علم بر اساس اطلاعات بسیار غلطی بنا نهاده شده است.

استیون دوست داشت ذهن خود را به ایده های دقیق تری اختصاص دهد، اما در این بین یک مشکل اساسی داشت: آکسفورد ریاضی را در لیست رشته های اصلی خود ارائه نمی داد. به این ترتیب در نهایت مجبور شد به رشته فیزیک راضی شود.

بعدها او در این رشته روی سوال های بزرگتری تمرکز کرد؛ زمانی که تصمیم داشت از بین دو رشته «فیزیک ذرات» (که به مطالعه رفتار ذرات زیر اتمی می پردازد) و «کیهان شناسی» یکی را انتخاب کند، در نهایت مورد دوم را برگزید. دلیل او برای این انتخاب این بود که فیزیک ذرات شبیه به علم گیاه شناسی است که در آن همه ذرات وجود دارند ولی هیچ تئوری ای وجود ندارد.

8- عضو تیم قایقرانی آکسفورد بود

استیون هاوکینگ در سال اول ورود به آکسفورد از انزوا و نا امیدی رنج می برد. پیش از این که بیماری ALS او تشخیص داده شود، هیچ فعالیت ورزشی را به طور جدی دنبال نمی کرد. ولی در نهایت به دلیل جسه کوچکش به عنوان سکان دار و نیز هماهنگ کننده حرکات پارو زدن سایر ورزشکاران انتخاب شد.

از آنجایی که قایقرانی در آکسفورد بسیار رقابتی و مهم بود، نقش استیون در تیم به سرعت موجب مشهور شدن او شد. ولی این شهرت برای او هزینه هایی هم داشت. از آنجایی که در 6 روز هفته باید در تیم قایقرانی حضور می داشت، این موضوع به عادات درس خواندن او آسیب می زد.

7- در 21 سالگی، فرصت کوتاهی برای زندگی داشت

به عنوان دانشجوی فارغ التحصیل، استیون هاوکینگ به تدریج علائمی از فلج شدگی را از خود نشان داد. پیش از اینکه نزد پزشک متخصص برود، در جشن سال نوی میلادی، همسر آینده خود «جِین وایلد» را ملاقات کرد. جین ملاقات خود با استیون را این گونه به یاد می آورد: «حس شوخ طبعی و شخصیت مستقل او مرا تحت تأثیر قرار داده بود».

یک هفته پس از این ملاقت استیون 21 ساله شد و مدت کوتاهی پس از آن به مدت دو هفته برای آزمایش، در بیمارستان بستری شد، تا مشخص شود از چه بیماری رنج می بَرد. در نهایت اعلام شد که از بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (به اختصار ALS) رنج می برد؛ نوعی بیماری عصبی که منجر می گردد مبتلایان به آن کنترل ماهیچه های اختیاری خود را از دست بدهند. در نهایت پزشکان به او اعلام کردند که احتمالاً تنها چند سال دیگر زنده خواهد ماند.

هاوکینگ این گونه به یاد می آورد که در زمان اطلاع از این موضوع شکه شده بود و به این فکر می کرد که چرا این اتفاق برایش افتاده. ولی وقتی پسر کوچکی را دید که به دلیل ابتلا به سرطان خون از دنیا رفت، متوجه شد که برخی از انسان ها شرایطی بدتر از او دارند.

در ادامه او به زندگی خوشبین تر شد و در مدت کوتاهی پس از آن ازدواج کرد. او درباره ازدواجش گفته بود که این اتفاق موجب شده دلیلی برای ادامه زندگی داشته باشد.

6- به ارائه تئوری جهان بی حد و مرز کمک کرد

یکی از اصلی ترین دستاوردهای استیون هاوکینگ که البته مشترک با «جیم هارتل» حاصل شده تئوری او در مورد جهانی است که هیچ حد و مرزی برای آن تصور نشود. این تئوری که در سال 1983 ارائه شد، به واسطه ترکیب علم مکانیک کوانتوم (دانشی که به مطالعه ذرات در ابعاد میکروسکوپی می پردازد) و نظریه نسبیت عام اینشتین (تئوری ای در مورد جاذبه که بر اساس آن اجرام در فضا خمیده می شوند) مطرح شد.

برای تشریح ساده این تئوری، هاوکینگ به افراد گفت که این گونه تصور کنند که جهان شبیه به زمین است. شما می توانید به هر جهتی حرکت کنید، بدون اینکه به گوشه ای برسید. البته علی رغم اینکه زمین جسمی سه بعدی است، ولی می توان سطح آن را یک صفحه دو بعدی تصور کرد؛ در حالی که کیهان 4 بعدی است.

از آنجایی که فضا و زمان با یکدیگر در ارتباط هستند، فیزیکدانان این دو را در یک واحد و تحت عنوان «فضازمان» در نظر می گیرند. رابطه آنها نشان می دهد که کیهان در حال گسترش است و به عقیده فیزیک دانان، این گسترش بر تغییرات زمان اثر می گذارد.

هاوکینگ توضیح داد که زمان شبیه به خطوط عرض جغرافیایی روی زمین است، این خطوط از قطب شمال (به عنوان شروع کیهان در نظر بگیرید) شروع می شوند و در حالی به سمت قطب جنوب حرکت می کنند که محیط دایره هایی که آنها را به هم متصل می کند، در استوا به بزرگترین اندازه خود می رسد. پس از آن نیز در ادامه حرکت عرض های جغرافیایی به سمت قطب جنوب، این دایره ها به مرور کوچک و کوچکتر می شوند.

این دانشمند فضازمان را این گونه توضیح می دهد که  کیهان به فضازمان محدود است و در نهایت دوباره در خود فرو می پاشد (طبق مثالی که گفته شد، مشابه با وقتی که خطوط عرض جغرافیایی دوباره به قطب جنوب می رسند). البته نباید پیش از 20 میلیارد سال آینده منتظر این اتفاق باشید.

آیا این موضوع را می توان این گونه بیان کرد که زمان به عقب باز می گردد؟ هاوکینگ نیز گرفتار این سوال شده بود، ولی در نهایت تصمیم گرفت که این گونه به آن پاسخ دهد: «خیر». دلیل او برای پاسخ به این بر می گشت که هیچ دلیلی برای تغییر  برعکس شدن شرایط کیهان از انرژی منظم به نا منظم وجود ندارد.

5- پیش بینی هایش در مورد سیاه چاله ها درست از آب در نیامد

در سال 2004، استیون هاوکینگ نابغه به اشتباه خود در زمینه سیاه چاله ها اعتراف کرد و گفت در این زمینه در سال 1997 با برخی دانشمندان اختلاف نظر داشته و اکنون به درستی گفته آنها پی برده است.

ستاره ها اجرامی بسیار عظیم هستند و جرم بسیار بالای آنها موجب جاذبه بسیار قوی می شود. این موضوع تا زمانی صحت دارد که ستاره به سوزاندن سوخت هسته ای خود ادامه دهد. اعمال این نیرو به خارج از ستاره موجب بی اثر شدن جاذبه آن می شود.

با این حال وقتی ستاره ای که به اندازه کافی جرم دارد، می میرد، جاذبه به نیروی غالب تبدیل می شود و به این ترتیب موجب می شود که ستاره در خود فرو بپاشد و در نهایت فرایند مذکور سیاه چاله ایجاد می کند. این جاذبه به حدی قوی است که حتی نور نیز نمی تواند از آن فرار کند.

هاوکینگ در سال 1975 ادعا کرده بود که سیاه چاله ها در واقع به رنگ سیاه نیستند و از خود انرژی ساطع می کنند. ولی او اعلام کرده بود که اطلاعات در سیاه چاله ها به واسطه تبخیر شدن گم می شوند. مشکل از آنجا ناشی می شد که ایده گم شدن اطلاعات با قوانینی مکانیک کوانتوم متناقض بود. هاوکینگ نام این مشکل را «تضاد اطلاعات» گذاشت. به عبارتی بر این اساس نمی توان متوجه شد که پیش از این چه چیزی وارد سیاه چاله شده است.

ولی «جان پرسکیل» فیزیکدان آمریکایی با این نتیجه گیری مخالف بود. در سال 1997 او با هاوکینگ مخالفت نمود و ادعا کرد که اطلاعات می توانند از سیاه چاله ها بگریزند و این اتفاق می تواند بدون اینکه قوانین مکانیک کوانتوم زیر سوال برود، حاصل شود.

هاوکینگ همواره به این موضوع مشهور بود که اگر اشتباهی مرتکب می شد، به راحتی اعتراف می کرد. در سال 2004 نیز اعلام کرد به دلیل اینکه سیاه چاله ها بیش از یک توپولوژی دارند، اطلاعات اجرامی که به درون آنها سقوط می کند، از بین نمی رود.

4- جوایز بسیاری دریافت کرد

در طی سال های متعددی که استیون هاوکینگ فعالیت کرده، توانسته جوایز بسیاری را دریافت کند. البته تعداد آنها به حدی زیاد است که نمی توان در این مطلب به تمام آنها پرداخت ولی برخی از آنها را مطرح می کنیم.

در سال 1974 دانشمند یاد شده به عضویت انجمن سلطنتی دانشگاهی علوم انگلستان در آمد که از سال 1660 تشکیل شده. یک سال پس از آن، پاپ پل ششم، جایزه را برای خدمت به علم او اهدا کرد. هاوکینگ همچنین جایزه آلبرت اینشتین را دریافت کرد که در زمینه دستاوردهای برجسته در حوزه فیزیک نظری اهدا می شود.

در سال 1980عنوان شوالیه را در انگلستان دریافت کرد. همچنین برای خدماتی که او به جامعه جهانی ارائه کرده، مدال افتخار همراهی را دریافت نمود؛ مدالی که در هر لحظه تنها 65 نفر افتخار بهره مندی از آن را دارند. در سال 2009 نشان افتخار آزادی را از رئیس جمهور آمریکا دریافت کرد. البته در بین همه این افتخارات در نهایت موفق نشد برای دستاوردهایش جایزه نوبل را از آن خود کند.

3- نویسنده کتاب برای کودکان بود

یکی از عجیب ترین موارد در مورد هاوکینگ این است که او نویسنده کتاب برای کودکان بوده. در سال2007 استیون با همکاری دخترش «لوسی» کتاب «دریچه ای به سوی کیهان» را نوشت.

داستان این کتاب درباره پسر جوانی به نام «جورج» است که بر سر مسائل مرتبط با فناوری با والدین خود سر ناسازگاری دارد. جورج با خانواده ای در همسایگی آشنا می شود که پدر خانواده، دانشمندی در حوزه نجوم است. دانشمند همسایه، کامپیوتر بسیار قدرتمندی دارد که دروازه ای برای ورود به محیط بیرون را فراهم می کند. به این ترتیب جرج نیز وارد حوزه نجوم می شود و ...

کتاب علاوه بر اینکه داستان را روایت می کند، ولی بیشتر بخش های آن به تشریح مسائل پیچیده علمی، از جمله سیاه چاله ها و منشاء حیات به نحوی قابل درک برای کودکان می پردازد. این کتاب نشان دهنده تلاش دانشمند یاد شده برای هر چه بهتر فهماندن مطالب مورد علاقه اش به انسان ها است.

کتاب در واقع جلد اول از مجموعه ای 3 جلدی است که در جلدهای بعدی، ماجراهای جرج ادامه پیدا می کند. خوشبختانه این کتاب ها به زبان فارسی نیز ترجمه شده اند.

2- به موجودات فضایی اعتقاد داشت

در کنار تمام فعالیت هایی که این دانشمند درحوزه کیهان شناسی انجام داده، اما یکی از بخش هایی از اعتقادات او که برای افراد بسیاری جذاب است، به مسئله موجودات فضایی باز می گردد. هاوکینگ در سال 2008، به مناسبت جشن 50 سالگی آژانس فضایی ناسا، در زمینه موجودات فضایی سخنرانی کرد.

به عقیده او در این کیهان پهناور، موجودات فرا زمینی اولیه ای وجود دارند که ممکن است هوشمند هم باشند. البته او احتمال وجود حیات فرا زمینی هوشمند را بسیار نادر می داند.

او در این مورد اعتقاد دارد که تماس با فرا زمینی ها باید با رعایت احتیاط صورت گیرد. زیرا ممکن است حیات این موجودات بر اساس DNA نباشد و به این ترتیب شاید ما در برابر بیماری هایی که از طریق آنها منتقل می شود، مقاوم نباشیم.

او همچنین توضیح داده که موجودات فضایی ممکن است از منابع سیارات خود بهره ببرند و با استفاده از آنها به دنبال فتح سیارات دیگر و گسترش قلمروی خود باشند. شاید هم آنها آینه ویژه ای برای بازتاب نور داشته باشند تا به این ترتیب بتوانند انرژی آن را به یک محدوده خاص بتابانند و یک کرم چاله ایجاد کنند تا از طریق آن در طول فضازمان سفر کنند.

1- جاذبه صفر را تجربه کرده است

در سال 2007، زمانی که استیون هاوکینگ 65 سال سن داشت، سفری متفاوت را تجربه کرد. این تجربه به لطف صعود و نزول های یکباره هواپیمایی حاصل می شود که از طریق آن مسافران می توانند بی وزنی را برای بازه های زمانی 25 ثانیه ای تجربه نمایند.

با این تجربه هاوکینگ توانست هر چند برای مدتی کوتاه، پس از 4 دهه بار دیگر از ویلچیر خود جدا شود و شرایطی ویژه را تجربه کند که شاید برای بسیاری از افراد یک آرزو باشد. او همچنین یکی از صندلی های هواپیمای کمپانی ویرجین گالاکتیک، متعلق به ریچارد برانسون را خریداری کرد تا به این ترتیب بتواند در آینده، سفر به ارتفاع زیر مداری فضا را تجربه کند.

البته در این بین شاید جالب ترین موضوع در مورد استیون هاوکینگ کارهایی نیست که او موفق به انجامشان شده، بلکه دلیل این کارهاست که اهمیت دارد. زمانی که از او سوال شد که به چه علت این کارها را انجام داده، از اشتیاق خود برای سفر به فضا گفت. با این حال دلایل این دانشمند برای این سفرها و پشتیبانی از آنها فراتر از این موارد بود.

هاوکینگ با اشاره به گرمایش کره زمین و جنگ های هسته ای گفت که اگر انسان ها موفق شوند جان سالم به در ببرند، آینده اش در فضا رقم خواهد خورد. او از سفرهای فضایی خصوصی پشتیبانی می کرد و امیدوار بود روزی صنعت توریسم فضایی به اندازه ای ارزان شود که برای همه در دسترس باشد. این نابغه همچنین امید داشت که ما انسان ها روزی بتوانیم به سیارات دیگر سفر کنیم تا از منابع آنها استفاده نماییم و به این ترتیب نجات پیدا کنیم.

استیون هاوکینگ امروز، 23 اسفند ماه سال 1396 (14 مارس سال 2018) در منزلش در نزدیکی دانشگاه کمبریج در گذشت.


منبع : وب سایت چند منظوره مبتکران | www.Mobtakeran1.ir

این رمزینه را با دوربین گوشیتان اسکن کنید و این مطلب را در موبایلتان مشاهده کنید

جهت دانلود نرم افزار بارکد و کیوآرکد خوان بر روی اینجا کلیک کیند

این رمزینه را با دوربین گوشیتان اسکن کنید و این مطلب را در موبایلتان ببینید .

کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید

نظرات

 1. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 2. porno mamma italia nudi e crudi sesso film scene sesso esplicito sesso con il mio cane
  migliori scene di sesso film fumetti sesso sesso amatoriale video porno donne
  pelose porno gratis celebrita porno gratis belle fighe sesso
  film porno grasse gratis precauzioni sesso anale porno
  sadomaso italiano www tutto porno gratis incontri donne x sesso sesso collant napoletana sesso porno
  gratis 16 video hard di sesso gratis foto sesso anale seso gratis porno hd porn italia incontri sesso ferrara mamma mia porno italiano lola sesso gratis rihanna
  sesso annunci per sesso rovigo bakeka sesso como porno gratis moana porno italiano dialogato scena sesso caos calmo sesso
  con fimosi porno gratis belen mature video sesso come si fa sesso porno coppia sesso sesso orale cecilia rihanna sesso video porno doppiati in italiano fare
  sesso all aperto ho fatto sesso con il mio cane www video sesso sesso
  lesbian sesso con la suocera italiana amatoriale sesso coppia sesso sesso amatoriale per strada porno cinese gratis il film porno italiano porno fumetti italia
  film porno russi gratis
 3. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 4. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 5. rencontre par telephone mobile transexuelles rencontres rencontre voiron site rencontre
  parent solo site pour des rencontres rencontre
  sex rennes voyage rencontre femme de l'est rencontre lozere site de rencontre latino
  montreal rencontrer un homme bien rencontre 40-60 site de rencontre ados site de rencontre landes top site de rencontre metro rencontre mon facebook n'est pas un site de rencontre site de rencontre ado securise site
  de rencontre seniors toulouse rencontrer la bonne personne au bon moment comment rencontrer un homme d'affaire site de rencontre black and white rencontre sur dunkerque rencontres d une
  nuit rencontre selestat rencontre pour plan a trois sites de rencontres haut de gamme pour seniors
  rencontre 13008 rencontre 02 gratuit rencontre sexe amiens tirage tarot rencontre site rencontre
  cougar gratuit sport rencontre site de rencontres
  pour ado sans inscription description site de rencontre site de rencontre lesbienne
  gratuit rencontres amicales les sables d'olonne site de
  rencontre pour personne handicape premier site de rencontre suisse rencontrer l'amour apres 30 ans
  rencontre application mobile rencontre coquine bayonne
  rencontres par affinites sportives site de rencontre gratuit 86 exigence rencontre limoges site rencontre amis canada rencontres celibataires
  lyon site de rencontre pour amitie fille rencontres nice
  forum de rencontre gratuit non payant rencontre 06 cannes site de rencontre application mobile
 6. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 7. gopro porno cuillere sexe video sexe porno gratuit porno maman fille black porno sexe cam sans
  inscription wakfu porno video porno sodomie sexe gaytag gay sex videos sexe rase video sexe gros seins porno
  homme noir flim porno gratuit teen porno gay
  porno lesbienes sex drive sexe sans capote pub porno porno extreme hard video sex xxx le sexe masculin xbideos porno vanessa hudgens sex beauty sex video porno en streming missionnaire sexe la grotte du sexe
  amateur sex tape photos sex videos sexe cam sexe cuir
  sexe et sport video porno soumise video porno
  masturbation haiten porno soiree sexe etudiante sex entre femme filme de sex film porno massage porno
  hentai gay jeux porno gratuits pipi sexe sex hot pic pute sexe porno gratut porno mature sexe defloration porno video orgasme feminin porno videos porno italien video porno milf
 8. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 9. gratis chat dating sider kontaktannonser 50 plus datingsite gratis inschrijven chat med jenter
  treffe polske jenter kontaktannonse pa nett hvor kan man treffe jenter
  dating sider for utro bra gratis dejtingsidor kontaktannonser seniorer
  best norwegian dating site gratis sexannonser gratis datingsider test tips til dating profil datingside
  for gifte og samboende gratis dating apper gratis dating
  sidor gratis kontakt sider helt gratis dejting datingsider seriose dating
  på nett tips kontaktannonse mal hvordan finn en kjæreste mobil dating apps chat gratis norway norwegian gay dating sites bra nettdatingsider datingsider norge gratis sms
  på nätet utan registrering beste gratis datingsite de beste gratis datingsites sjekkesider norge date side for
  gifte date pa nett kristen dating alex gratis
  datingsites dating nettside gratis sms fra internett dating sider
  senior dating sider for voksen datingsite test kassa
  dating nettsteder i norge la ut kontaktannonse på facebook gratis russiske kontaktannonser gratis kontakt med damer
  kontaktannonser pa natet hvordan finne seg en kjæreste norwegian dating customs møte
  asiatiske jenter dating side utro hvordan få seg en kjæreste
 10. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 11. plan cul charente maritime plan cul gros seins plan cul sur annecy plan cam cul plan cul le mans plan cul metz plan cul nord plan cul salope plan cul en moselle plan cul valenton plan cul le pre saint gervais plan cul a 4 plan cul video
  amateur plan cul aix plan cul ville d'avray plan cul bbw plan cul saint pol sur mer plan cul forbach comment se
  faire un plan cul plan cul dinard plan cul choisy le roi plan cul haute
  loire plan cul saint jean de braye plan cul mazamet plan cul blois plan cul 88 plan cul
  tourlaville plan cul pamiers plan cul la chapelle
  saint luc plan cul grigny plan cul chinoise plan cul mazamet plan cul lambersart plan cul entre filles plan cul gay poitiers plan cul
  mende plan cul pontault combault plan cul gay la rochelle plan cul sur grenoble plan cul tulle plan cul 18 ans plan cul herault
  plan cul lingolsheim plan cul seyssinet pariset plan cul chevilly
  larue plan cul avec une cougar plan cul panazol plan cul 50 ans
  plan cul hyeres plan cul a bourges plan cul gay nice
 12. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 13. porno argentino casting sexo las mejores peliculas porno gratis
  follando porno videos pornos caseros en espanol porno de trios chats sexo gratis sexo
  santiago videos sexo playa nudista porno bear
  gay sexo 69 pelis porno duro sexo gratis xxx en espanol
  el sexo adelgaza sexo gratis en granada como hacerle sexo oral a una mujer sexo en malaga gratis
  videos gays pornos sexo vidios gratis viejas espanolas porno pelis sexo gratis sexo rubias adan y eva porno youtube videos de sexo gratis sexo gratis videos
  caseros peliculas porno incestos sexo kamasutra
  porno espanol intercambio videos porno gratis de larga duracion comic simpson porno porno dog como practicar sexo anal video sexo gay espanol videos porno de famosas gratis
  sexo casero espanola videos porno prostitutas contacto sexo
  valencia loquo sexo madrid descargar porno para movil sexo motril sexo horal porno
  frances sexo gay grati twitter sexo video pornografico gratis imagenes de amor y sexo videojuego porno videos de porno casero sexo real cine convencional juegos porno para pc porno dildos
 14. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 15. mil anuncios contacto mujeres chico busco chica milanuncios chica busca chica contactos de whatsapp de chicas red para conocer gente donde conocer gente nueva contactos vecindario mujeres chica busca chico en castellon mujeres solteras de mexico mujeres solteras
  que buscan parejas en argentina anuncios chicas sexo contacto
  mujeres alcala de henares contacto mujeres logrono torta despedida de soltera
  para mujer pagina para conocer gente gratis contacto mujeres lleida contactos mujeres en albacete hombres buscan hombres en arequipa contactos chica busca chica
  como encontrar gente cerca de mi en facebook chica busca chico pamplona mujeres de 30 anos solteras chica busca chico barcelona milanuncios busco chica rumana chica busca
  amante programas para conocer chicas gratis contactos
  con mujeres en navarra chica busca sumiso two conoce gente contactos mujeres chinas milanuncios contactos mujeres cantabria conocer gente por internet chicas que buscan parejas contactos de mujeres en zaragoza
  contactos mujeres gratis busco mujeres cristianas solteras en colombia gorda busca chico conocer gente espanola en londres contactos
  aviles mujeres conocer gente viajando sola chicas de contacto sevilla mujeres solteras
  cristianas colombia red conocer gente mujeres que buscan hombres ajenos contacto mujeres santiago conocer gente extranjera en mexico chica busca chico galicia numero
  de mujeres solteras en el salvador mil anuncios de mujeres en sevilla paginas para encontrar amigos cristianos contactos mujeres en huelva
 16. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 17. dating rika män forsta dejten svt trailer vart ska man gå på dejt
  i stockholm dejtingsajt gratis snygga kvinnokroppar man soker man gratis dating sider anmeldelse helt gratis dating stockholm
  dating dejtingsidor gratis flashback snyggaste tjejerna i världen länder flisby sten malmo
  sök singlar på facebook kontaktannonser seniorer datingsidor 50+ basta dejtingsidan for
  unga söta tjejer bilder gratis date app android bilder på
  dominanta kvinnor bra presentation dejtingsida kristna
  datingsidor sexiga tjejer som klar av sig youtube vart ska man gå på
  dejt i stockholm resor for singlar 60+ veteranen kontaktannonser
  snygga tjejer flashback bästa dejtingsidorna singelolycka malmo
  söker man som vill ha barn basta internet dejting
  köpa singel nyköping sms till dejt bra dejtingsida för unga
  kopa singel helsingborg första dejten tips aktivitet nytt dejtingprogram
  tv3 dejt för singelföräldrar delta flight schedule and prices 36 frågor dejt hitta ligg
  flashback bilder på dominanta kvinnor ryska kontaktannonser chatta med singlar kontaktannonser helt gratis
  singelklubb stockholm man soker man resor för singlar med barn gifta kvinnor
  soker man dejtingsajt 50+ 10 snyggaste tjejerna
  i varlden söker kvinna med bröstmjölk
 18. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 19. sesso video gay video porno italiano a tre video nonne
  porno gratis d annunzio e il sesso sesso con puttana video uomo
  ariete sesso primo sesso anale film porno amatoriali italiani gratis ragazze sesso firenze porno
  italiano famiglia sesso a tre amalfi video porn gratis video
  film porno youtube gratis video di sesso sexy sesso
  in palestra video porno roberta giarrusso sesso incontri modena sesso video porno in autobus gratis video
  porno gratis sara tommasi martina gold film porno gratis incontri sesso lucca cartoni 3d porno gratis donne disponibili per sesso incontri
  sesso libero porno italiano scambio coppie film porno gay maturi gratis pornostar porno gratis porno mega gratis film porno gratis youtube annunci sesso
  vco annunci sesso alessandria film porno italiani da scaricare gratis porno video parlati in italiano porno cazzi grossi gratis sesso
  incontri roma gay italia porno incontri per sesso caserta sesso porno teen amateur porno italiano video porno piu visti gratis foto annunci
  sesso lupo porno italia sesso con tacchi video porno casting in italiano sesso shop
  porno italia massaggi doveri coniugali sesso hot sesso porno sesso bolzano guida sesso video porno gratis cicciolina
 20. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 21. free download game player hack for android unblocked games hacked games clicker games hack
  apk hacked game for android how to hack android games with pc no root subway surfers game hacker apk mods download guide unofficial -
  epub hack a flash game with cheat engine all madness games hacked shop
  empire galaxy hacked games tremor games hack free coins v 3.7 Game hacking apps for android no root the game hacker kim kardashian hollywood hack tool iphone best hacked games hack games without root how to hack copy locked games on roblox how to hack an xbox 360 game best hack slash games ps4 zombie truck games hacked aplikasi untuk hack game android no root
  android games money hack no root best hack n slash games iphone power rangers samurai games hacked
  hack game com2us download game my talking tom hack cho android game of war hacks and cheats top 10 pokemon hacked
  roms gba hacked arcade games minecraft tower defense hack game mobile sniper 3d hacked online games sniper
  team 2 android game apk hack free download every game hacker apk vector hacked game download gta
  game hack version hack tool game ios how to hack copy locked games on roblox mini militia hack game
  2018 hacked mobile games traffic rider game
  hack version free download hacked minecraft games hack tool for ipad games play
  game online the last stand union city hacked download game hacks for
  android how to play hacked pokemon games on pc www.hackedonlinegames.com jacksmith
  hacked arcade games project nexus how to hack pc games tremor games coin generator no
  survey hacked game android walkthrough hack every game on iphone all game
  hacking apps for android
 22. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 23. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 24. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 25. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 26. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 27. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 28. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید
 29. کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

  به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

کانال تلگرامی وب سایت چند منظوره مبتکران

به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید